С јесени…када почне култура

Почетак јесени није само резервисан за почетак нове наставне године него и за повратак културним манифестацијама . Ученици наше школе су у октобру, у великом броју , безмало стотинак ученика и неколико наставника , посетили Међународни сајам књига у Београду . Ове године почасни домаћин Сајма била је Република Француска . Посетиоци су имали прилике да присуствују многобројним трибинама , обилазе штандове издавача , учествују у креативним радионицама и, наравно , по својим интересовањима купују књуге . Повратак је био у вечерњим сатима , а у аутобусу су се размењивали утисци и отварале купљене књиге .

У октобру је била организована и посета Октобарском ликовном салону у Центру за културу , у Ковину , ученици су имали и додатне пројектне задатке на основу утисака са изложбе писали су саставе на тему : Пред уметничким делом . Задатке су читали на часовима српског језика и књижевности , израдили плакат за хол школе .

Новембар је донео посету Југословенском драмском позоришту у Београду . Организован је одлазак на позоришну представу „Врат од стакла“.  Текст ове трагикомедије написала је Биљана Србљановић , а режирао  Јагош Марковић . Причу о животу и судбини једне београдске породице , генерацијске потребе, ломове и разлике ,  маестрално су одиграли Сека Саблић , Весна Тривалић и Анита Манчић уз Драгана Мићловића и Ирфана Менсура . Публика је десетоминутним аплаузом -овацијама наградила глумачку поставу .

И на самом крају овог“културног извештајај“ је поставка изложбе у холу школе . Имали смо изузетну прилику да у сарадњи са Народним музејом из Панчева ,  будемо домаћини пројекту „Музеј у коферу“ . Поставка изложбе је изазвала веома лепе коментаре , а постављена дела су била предмет разговора и на часовима .

Интересовање и потреба младих за културу је веома велико , а на нама – њиховим родитељима и наствницима је да им помогнемо да изграђују свој стил и укус ,  и указујемо им на вредности уметности које су незаменљиве .

Маша Вулетић