Обележен Светски дан борбе против СИДЕ

Ове године Светски дан борбе против СИДЕ под слоганом “Нека воде заједнице“обележен је у сарадњи са ООЦК Ковин  1. децембра  и у нашој школи.

Волонтери Црвеног крста, а наше ученице, Лана Јовановић и Јефимија Марковић на  штанду у холу школе  за време великог одмора заинтересованим ученицима делиле су промотивни материјал са мини брошурама на тему ХИВ-а.

Затим су за ученике првог и другог разреда наше школе  волонтери Црвеног крста Стефан Ђорђевић и Марија Раденковић одржали  едукативно предавање уз  презентацију на тему превенције ХИВ-а, али и осталих полно преносивих болести.

За сам крај ученици  су имали  прилику  да погледају кратак филм “Дечко који се стидео“.

Од првог случаја забележеног у Србији 1985.године дијагностиковано је и пријављено скоро 5000 људи са ХИВ-ом, а од тога је 99% случајева  заражених сексуалним путем.

Само у 2023.години у Србији су дијагностиковане 124 нове особе са ХИВ- ом од којих најмлађи има 17, а најстарији 74 године. Ови подаци преузети из извештаја ИЗЈЗС“Батут“указују да је све више нових случајева међу младима .Зато је важност овакве превенције и едукације младих огромна.

Бранкица Стојковић